چند روزی ازهیاهو به پا شده بر سر آتش زدن قبرستان خالدنبی می گذرد.

آخرین بار ده خرداد با یک گروه به خالدنبی رفتم. مناظر طلایی رنگ و زیبایی بود و به من و گروهم واقعا خوش گذشت.

فکر می کنم روز بعدش آنجا را مجدداً به آتش کشیدن و این چند روز شاهد عکس ها و خبرهای اون هستیم. سال گذشته هم دقیقاً دو سه روز بعد از آتش زدن خالدنبی همراه با یک گروه خارجی به آنجا رفتم و واقعا شرم آور بود. در مقابل سوال های مکرر آنها که چرا...؟ نمی دانستم چی باید گفت، از کشور و مردم مملکتم بد بگویم؟ یا بگویم ما مدیریت بلد نیستیم؟ ...

چندتا نکته برای من جالبه:

اول اینکه میراث فرهنگی ما انگار نه انگار. دقیقاً رفتارش مثل بچه ای می مونه که شانه هایش را بالا می ندازه و میگوید به من چه..

دوم اینکه چطور نمی تونیم برای یک جامعه محلی این موضوع رو توجیه کنیم که شما مردم محلی از طریق همین قبرستان زندگی بهتر از گذشته دارید و برای شما خیر و برکت آورده، دارید با این موقعیت چه کار می کنید؟ (البته واقعا مشخص نیست کار کی هست)

سوم اینکه رفتار فعالین گردشگری در این شرایط و به جهت اطلاع رسانی و از سر دلسوزی به گونه ای هست که بیشتر موجب تخریب بازارگردشگری استان گلستان می شود. در همین چند روز خیلی ها از من پرسیدن: "واقعیت داره قبرستان رو از بین بردن؟؟"

 همانطور که شهردارهای ما شهرداری کردن را با عملیات عمرانی یک ساختمان اشتباه می گیرند متاسفانه مدیران میراثی ما هم بهتر از آنها نیستند، مدیریت بر این مجموعه تنها صدور مجوز بومگردی و دادن وام به ریز و درشت نیست برای حفظ و بقای فرهنگ و سنت و آثار تاریخی باید با مردم در ارتباط بود و مشکلات آنها را حل و فصل کرد، تنها با آمار دادن کار درست نمی شود.


وقتی مدیران از جنس فرهنگی نباشند تصور می کنند برای بقای یک اثر باید دور آن دیوار و حصار کشید ( کار عمرانی و همراه با بیل و کلنگ را کار می دانند) و با آموزش آشنایی چندانی ندارند.

این مدل گردشگری همانند موج کارآفرینی خروجی مفیدی برای این مملکت به جا نخواهد گذاشت، به این چند صباح نگاه نکنیم. به انبوه زباله هایی که از پس این گردشگری به یادگار می مانند نگاه بیندازیم، به شاخه هایی که شکسته می شوند به فرهنگ در حال تغییر جوامع محلی و ...


بیش از هر چیز به آموزش نیاز داریم و متاسفانه برای این امر مهم متولی دلسوزی نداریم.

قبرستان خالد نبی

دیدگاه خود را درج نمایید.

Attachments

0

دیدگاه ها

  • دیدگاهی یافت نشد.