• گورستان تاریخی خالدنبی

از این سایت می توان به عنوان مهمترین سایت گردشگری استان گلستان یاد کرد. در دل ترکمن صحرا و بر فراز بلندترین کوه آن منطقه بقعه پیامبری تبلیغی از دین مسیحیت قرار دارد. در نزدیکی این بقعه گورستانی است که به دلیل شکل ظاهری سنگ افراشته های آن شهرتی بدست آورده است.

 

 

تاکنون تحقیق جامع و مستندی در رابطه با ماهیت و قدمت این محوطه تاریخی صورت نگرفته است.

بازدید از این سایت فرصت بازدید از قوم ترکمن را هم فراهم می کند، قومی که تا همین چند دهه گذشته به صورت کوچ رو زندگی می کرده اند و هنوز شکل و فرم کلی خود را حفظ کرده است.

 

  • بافت تاریخی گرگان

گرگان نام شهری تاریخی در دل تاریخ ایران است، گرگان کنونی تا قبل از شهریور 1316 شمسی به نام اَستَرآباد نام داشت و گرگان کهن یا در زبان عربی شهر جرجان در جایی حوالی شهر گنبدکاووس کنونی واقع بوده است.

اما در حال حاضر شهر گرگان کنونی دارای محله هاییست که از گذشته دور این شهر به یادگار مانده است و حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده است. این فضا که مطابق با اقلیم و نیاز مردمان گذشته طراحی و ساخته شده است برای اکثر گردشگران جذاب و دیدنی است.

 

 

در حال حاضر در بخش تاریخی شهر گرگان می توان از خانه امیرلطیفی که به موزه صنایع دستی تبدیل شده است، از خانه تقوی ها که بخشی از اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان است، خانه باقری ها که مرمت شده است و محوطه امامزاده نور، بازار نعلبندان گرگان و کوچه پس کوچه های تاریخی گرگان بازدید کرد.

 

  • برج تاریخی قابوس

برج قابوس با بلندای 72 متر (همراه با پی آن) در سال 375 شمسی به دستور کاووس بن وشمگیر پادشاه حکومت آل زیار در شهر جرجان بنا شده است. این برج به عنوان بلندترین برج تمام آجری جهان شناخته می شود و در سال 2012 در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

  • آبشارهای استان گلستان

آبشار کبودوال: این آبشار در فاصله 5 کیلومتری جنوب شهرستان علی آباد کتول واقع شده است به عنوان یکی از معدود آبشارهای تمام خزه ای ایران شناخته می شود.

 

 

 

دیدگاه خود را درج نمایید.

Attachments

0

دیدگاه ها

  • دیدگاهی یافت نشد.