سرزمین مان ایران جاذبه های زیادی را در خود جای داده که بعضی از آن ها عجیب و غیر قابل باورند. برای دیدن یکی از عجیب ترین جاذبه های ایران باید راهی استان خوزستان شوید، در اینجا کوهی آتشین را می بینید که همیشه در حال سوختن است و تماشای آن در هنگام شب می تواند یکی از به یاد ماندنی ترین تصاویر را برایتان خلق کند. این کوه آتشین مدت هاست که به نام «تشکوه» معروف است و گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. اگر می خواهید ماجرای آتش گرفتن این کوه را بدانید و بفهمید که چرا همیشه آتشین است در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

جاذبه های عجیب چنان قدرتی دارند که می توانند گردشگران کنجکاو زیادی را به خود بکشانند و همین عجیب بودن آن هاست که تعداد بازدید کنندگان آن ها را روز به روز بیشتر و بیشتر می کند. تا به حال جاذبه های عجیب زیادی را از سراسر دنیا به شما معرفی کردیم اما این بار به یکی از استان های ایران می رویم تا جاذبه ای عجیب از ایران را به شما بشناسانیم. این کوه حتی از کنار جاده هم به خوبی دیده می شود و چشم اندازهای جذابش مخصوصا درهنگام شب باعث شده که گردشگران زیادی برای دیدن آن به استان خوزستان بروند. در اینجا تپه هایی وجود دارد که با صدها شعله رنگی روشن شده اند و از فاصله دور هم هر رهگذری را محو تماشا می کنند. شاید تا به حال فوران آب را از میان تپه ها زیاد دیده باشید اما در اینجا از حفره میان تپه ها نه آب که آتشی سوزان بیرون می آید و منظره ای منحصربفرد و خارق العاده را پدید می آورد. برای دیدن این کوه عجیب باید راهی استان خوزستان و جاده رامهرمز – ابوالفارس شوید همین که به امتداد روستای ماماتین (بین رامهمز و ایزه) رسیدید در کنار جاده تپه هایی سوزان  شعله ور نظرتان را جلب می کنند، تپه هایی که هر چه هوا تاریک تر باشد بیشتر به چشم می آیند و باشکوه تر هستند.

اگر در هنگام شب در این مسیر باشید این کوه چنان درخشندگی خیره کننده ای دارد که امکان ندارد چشم هایتان به آن خیره نماند. این کوه از مهمترین جاذبه ها این شهر است و در لیست آثار ملی ایران هم قرار دارد. همانطور که گفتیم اسم کوه، تشکوه است و به زمان محلی تشکوه یعنی کوه آتشین. این کوه زمان های زیادی است که از صبح تا شب می سوزد و جاذبه ای بدیع را خلق کرده است. حتما برایتان این سوال پیش آمده که دلیل آتشین بودن این کوه چیست؟ و چه منبع سوخت تمام نشدنی ای دارد که همیشه به سوختن ادامه می دهد؟ کارشناسان زمین شناسی معتقدند که علت آتشین بودن کوه این است که در زمین گوگرد وجود دارد و از طرفی گاز طبیعی از عمق لایه های زمین به سطح زمین متصاعد می شود. گازهای هیدروکربوری از هر شکافی که بر روی زمین وجود داشته باشد به بیرون می آیند و آتش می گیرند. هر چند که این آتش در تمام مدت شبانه روز بر روی سطح کوه وجود دارد اما در شب بیشتر از هر زمان دیگری دیده می شوند. در نزدیکی این کوه گاز زیادی در هوا متصاعد شده و برای همین نباید هیچ آتشی در این ناحیه روشن شود. اگر خیال دارید که برای دیدن این جاذبه منحصربفرد راهی این منطقه شوید باید بدانید که برای رسیدن به اینجا به کمک مردم محلی نیاز دارید چون هیچ تابلویی در این منطقه نیست تا برای رسیدن به این جاذبه شما را راهنمایی کند.

اما این کوه تنها جاذبه روستای ماماتین نیست در اینجا چشمه های زیادی را پیدا می کنید که در آن ها به جای آب هایی زلال قیرهایی طبیعی وجود دارد. اما جالب است که یک نمونه دیگر از این کوه هم در ایران وجود دارد، کوهی که که در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری قرار گرفته و به نام کوه سوخته معروف است. در آنجا هم از میان سنگ ها و خاک ها، آتش شعله ور می شود و دود سیاه آن آسمان را فرا گرفته است. این دود به قدری تیره و سیاه است که فضای اطراف کوه کاملا در زیر هاله سیاه رنگی پنهان شده است. این کوه از نظر اندازه از تشکوه کوچک تر است و چیزی که آن را از کوه های اطراف متمایز کرده رنگ سیاه آن است. در قله این کوه شکاف عمیقی هست که به نظر می آید در اثر رانش زمین به وجود آمده و محل اصلی خارج شدن گاز است و آتش از میان این شکاف به بیرون می زند. ظاهر خاص کوه سوخته و همینطور شواهد هیدروکربوری ای که بر روی وجود دارد باعث شده تا این کوه یکی از سایت های باارزش زمین شناسی باشد و زمین شناسان و علاقمندان به آثار طبیعی را به خود جذب کند.

مدت های زیادی از آتشین بودن این کوه می گذرد اما شهرت آن در سال های اخیر باعث شده که به تازگی گردشگران بیشتری داشته باشد. به غیر از گردشگران، علاقمندان به زمین شناسی هم سفری به این ناحیه ترتیب می دهند تا این جاذبه عجیب و ویژگی های ظاهری آن را از نزدیک ببینند. این جاذبه از شگفتی های کشورمان ایران است و بازدید از آن می تواند تجربه ای متفاوت را برایتان رقم بزند. اگر به دنبال مشابه این کوه در خارج از ایران هستید جالب است که نمونه ای از آن در نزدیکی شهر باکو در کشور آذربایجان هم وجود دارد. آتش این کوه هم  به خاطر میدان های گازی به وجود آمده و یکی از منحصربفرد ترین جاذبه های طبیعی دنیا را به وجود آورده است. تماشای این کوه مطمئنا شما را یاد تشکوه در ایران می اندازد.

 

دیدگاه خود را درج نمایید.

Attachments

0

دیدگاه ها

  • دیدگاهی یافت نشد.

اتاق ها و ویلاهای روستایی

اقامتگاه بومگردی
70000 تومان
مشاهده جزئیات
اقامتگاه بومگردی سرخدار.
هر نفر 75000 تومان
مشاهده جزئیات
فاصله از علی آباد کتول 20 کیلومتر
200000 تومان
مشاهده جزئیات
این خانه روستایی بسیار تمیز و پاکیزه است. منظره بسیار زیبایی دارد. این خانه وصل به جنگل است و از داخل حیاط می توان وارد جنگل شد.
250000 تومان
مشاهده جزئیات
اقامتگاه بومگردی پونه آرام
400000 تومان
مشاهده جزئیات

برنامه سفر

خدمات ما

استان گلستان با دارا بودن جاذبه های گوناگون طبیعی و فرهنگی پتانسیل بسیاری برای سفر دارد....
اطلاعات بیشتر

دنیای گردشگری بسیار وسیع و گسترده است و طی سالیان گذشته به سبب اهمیت صنعت گردشگری در...
اطلاعات بیشتر

به نام خداپیشاپیش سال نو رو به همه عزیزان تبریک می گویم. مخصوصا به آنها که اهل سفر...
اطلاعات بیشتر

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است....
اطلاعات بیشتر

  یکی از اشتباهات رایج افراد شاغل در اقامتگاه های بومگردی این است که تصور می کنند باید فضای وسیع و با...
اطلاعات بیشتر

روایت گردش

روستا و گردنه خوش ییلاق

روستا و گردنه خوش ییلاق یکی از برفگیرترین مناطق در استان گلستان است که در فصل زمستان دمایی تا منفی بیست درجه را تجربه می کند. این منطقه در تمامی…

گلفشان نفتلیجه

اینجا گلفشان نفتلیجه در شهرستان گمیشان است. چند وقتیست که رنگ این گلفشان به رنگ صورتی در آمده است و دومین دریاچه صورتی رنگ ایران را تشکیل داده است. برای…

ترکمن صحرا

ترکمن صحرا مملو از نقاط بکر و دیدنی است که کمتر کسی به آنجا سفر کرده است. برای سفر به #گلستان و بازدید از این جاذبه ها همراه شما هستیم.

اقلیم های مختلف در استان گلستان

در استان گلستان این فرصت را داریم تا تلاقی اقلیم های مختلف را از نزدیک ببینیم. جایی که رنگ های مختلف در هم آمیخته می شوند. سید مجید حسینی -…

آبندان ها در حاشیه جنگل ها

از جاذبه های دیدنی استان گلستان وجود آبندان های متعدد در حاشیه جنگل ها است که مناظر بسیار زیبایی را پدید می آورد.برای سفر به گلستان در خدمت شما هستیم.

زعفران سوغات وامنان

روستای وامنان از توابع شهرستان آزادشهر از جمله روستاهای خاص و متفاوت استان گلستان است. در این روستا محصولی بدست می آید که با شناخت گردشگران از شمال متفاوت است.…

ویدئو ها